Competitieformat: Club Brugge klaar om herrie te maken

Competitieformat: Club Brugge klaar om herrie te maken

Club Brugge neemt een krachtige positie in de discussie over het competitieformat voor het voetbalseizoen 2025-26. De club verzet zich tegen de play-offs en pleit voor een competitie zonder nacompetitie, maar dat idee vindt weinig steun bij andere topclubs.

Club Brugge overweegt zelfs individuele verkoop van tv-rechten als het format niet aan hun wensen voldoet. De druk is hoog omdat het televisiecontract binnenkort vernieuwd moet worden, en er moet voor eind juni een definitieve beslissing worden genomen.

Op naar nieuw record: huidig competitieformat staat serieus ter discussie

In juni 2025 loopt het huidige mediacontract tussen de Pro League en Eleven DAZN ten einde, wat jaarlijks 103 miljoen euro oplevert en de belangrijkste inkomstenbron vormt voor de Belgische profclubs.

Met het oog op het vinden van nieuwe mediapartners, staat de Pro League dit jaar voor de uitdaging om het televisiecontract opnieuw op de markt te brengen. De druk neemt toe, want de onderhandelingen moeten gebeuren met een goed, afgewerkt product: het competitieformat. 

De Pro League hoopt alvast dat het vorige record van 103 miljoen euro overtroffen wordt. De kernvraag is dus: hoe zal het voetbalseizoen van 2025-26 eruitzien? Hoeveel profclubs zullen er deelnemen en wat zal het format van de play-offs zijn?;

Tijdens de gesprekken tussen de profclubs kwamen verschillende standpunten naar voren, met name dat de topclubs minder wedstrijden willen spelen om een grotere impact te hebben in Europa. Dit heeft geleid tot gesprekken over verschillende andere formats en een striktere scheiding tussen de eerste en tweede klasse.

Het is duidelijk dat het huidige competitieformat met zestien clubs en de play-offs serieus ter discussie staat.

Club Brugge dreigt met individuele verkoop van tv-gelden

Club Brugge speelt een cruciale rol en is nauw betrokken bij de gesprekken over de nieuwe competitieformule. De club staat bekend als geen voorstander van de play-offs en heeft gepleit voor het afschaffen van de nacompetitie, waardoor het aantal wedstrijden aanzienlijk zou worden verminderd.

Dit idee vond echter weinig steun, omdat andere Belgische topclubs niet willen snijden in de belangrijke topwedstrijden, maar eerder in de matchen tegen kleinere clubs. Bovendien beschouwen verschillende topclubs een nieuw competitieformat als een hefboom om meer inkomsten te genereren.

Minder ploegen betekent minder wedstrijden, maar ook meer topaffiches, wat potentieel interessant is voor de inkomsten uit het nieuwe tv-contract. Als reactie hierop heeft Club Brugge zelfs voorbehoud gemaakt bij de collectieve verkoop van tv-rechten en overweegt om zijn mediarechten individueel te vermarkten.

Bob Madou, de nieuwe CEO van Club Brugge, heeft eind februari verklaard dat hij graag ziet dat de mediagelden worden verdeeld op basis van de bijdrage per club. “Wij denken dat wij en een paar anderen een groot aandeel hebben in het totaalbedrag”, zei hij aan Het Nieuwsblad.

Voorstel competitieformat Club Brugge afgeschoten

“Club Brugge heeft er nooit een geheim van gemaakt resoluut voor de afschaffing van de play-offs te zijn”, schreef Het Laatste Nieuws.

Vooral de play-offs, met een overvolle kalender, de halvering van de punten, en het zwaartepunt in Europa dat op hetzelfde moment valt als in België, vindt men volgens de krant in Brugge “onverstandig”, “kunstmatige spanning” en “sportief constructief”.

Club Brugge is dan ook een voorstander van een klassieke competitie met 18 ploegen, zonder play-offs, maar dit voorstel vond niet genoeg draagkracht bij de rest van de topclubs.

“Als het van blauw-zwart afhangt, verdwijnen de play-offs, Europa in het achterhoofd. Andere topclubs willen dat element net absoluut behouden. Er moet nog veel water naar de zee”, schreef Het Nieuwsblad twee weken geleden.

Een andere optie is een competitie met 16 ploegen en play-offs met vier, zonder puntenhalvering, en geen play-downs, waarmee Club Brugge zou moeten inbinden. Voor eind juni moet er een definitieve beslissing zijn.

POLL: Steun jij het voorstel van Club Brugge?

Meer sportnieuws

Laatste Voetbalnieuws

<strong>DUIVELS LIVE: Doku doet Slovakije voorsprong cadeau (0-1)</strong>
DUIVELS LIVE: Doku doet Slovakije voorsprong cadeau (0-1)

De Rode Duivels willen deze zomer zover mogelijk geraken op het Europees kampioenschap in Duitsland. ...

1054
1054
<strong>LIVE EK 2024: Hrosovsky op de bank bij Slovakije</strong>
LIVE EK 2024: Hrosovsky op de bank bij Slovakije

Op vrijdag 14 juni gaat het Europees kampioenschap in Duitsland officieel van start. In aanloop naar ...

421
421
'Done deal: tweede nieuwkomer legt testen af bij Antwerp'
'Done deal: tweede nieuwkomer legt testen af bij Antwerp'

Als opvolger voor Mark van Bommel besloot Antwerp om Jonas De Roeck zijn kans te gunnen als ...

7
7
'KRC Genk onthult plannetje met eerste zomeraanwinsten'
'KRC Genk onthult plannetje met eerste zomeraanwinsten'

KRC Genk laat er geen gras over groeien op de transfermarkt. Na de voorstelling van Thorsten Fink ...

34
34
'Manchester United zet revelatie Club Brugge op shortlist'
'Manchester United zet revelatie Club Brugge op shortlist'

Bij Club Brugge gaat er toch het een en ander gebeuren deze zomer. De Bruggelingen zullen een aantal ...

87
87
Tedesco verklaart keuze voor Carrasco
Tedesco verklaart keuze voor Carrasco

Domenico Tedesco verraste door Yannick Carrasco als linksachter in de ploeg te stoppen. Nochtans ...

104
104
Davids ziet twee Belgische toppers: "Je ziet af tegen hem"
Davids ziet twee Belgische toppers: "Je ziet af tegen hem"

Uiteraard is Kevin De Bruyne d&eacute; man die iedereen in de gaten zal houden bij de Rode Duivels. ...

72
72
Domenico Tedesco krijgt volle laag: "Is dit een grap?"
Domenico Tedesco krijgt volle laag: "Is dit een grap?"

Belgi&euml; speelt om 18u tegen Slovakije. De Rode Duivels willen het EK uiteraard bijzonder goed ...

471
471
Roemenië stunt en laat met 'Belgische goals' Oekraïne blozen
Roemenië stunt en laat met 'Belgische goals' Oekraïne blozen

Om 15u stond in de groep van de Belgen de match tussen Roemeni&euml; en Oekra&iuml;ne op het ...

34
34
Union SG maakt eerste grote zomertransfer bekend
Union SG maakt eerste grote zomertransfer bekend

Union SG heeft zopas zijn eerste grote zomeraanwinst meegedeeld. De Brusselaars hebben uitgepakt met ...

90
90
Smaakmaker verlaat Westerlo: "Ga een volgende stap zetten"
Smaakmaker verlaat Westerlo: "Ga een volgende stap zetten"

Bij KVC Westerlo staat er wat druk op. De club wil deze zomer wat miljoenen euro&rsquo;s incasseren ...

128
128
Mulder: "Rode Duivel kan revelatie worden op het EK"
Mulder: "Rode Duivel kan revelatie worden op het EK"

Belgi&euml; begint met ambitie aan het EK, maar niemand verwacht dat de Rode Duivels het toernooi ...

54
54
Rode Duivels-fans bouwen stevig feestje in Frankfurt (📷+🎥)
Rode Duivels-fans bouwen stevig feestje in Frankfurt (📷+🎥)

De Rode Duivels nemen het om 18u op tegen Slovakije. Er zullen ongeveer 10.000 Belgische fans in het ...

142
142
<strong>Buitenlandse pers over Rode Duivels: "Wil hem in onze ploeg"</strong>
Buitenlandse pers over Rode Duivels: "Wil hem in onze ploeg"

Het is Devil Time. Om 18u nemen de Belgen het op tegen Slovakije. Hoe kijken ze in het buitenland ...

160
160
'KV Kortrijk moet vertrek van held vrezen'
'KV Kortrijk moet vertrek van held vrezen'

KV Kortrijk mag volgend seizoen opnieuw aan de bak in de Jupiler Pro League en dat is eigenlijk een ...

183
183
Kuyt kondigt grote transferactiviteit aan bij Beerschot
Kuyt kondigt grote transferactiviteit aan bij Beerschot

De komende dagen zullen de nodige eersteklassers hun voorbereiding op het nieuwe seizoen alweer op ...

265
265
Gedroomde rentree Ramos eindigt al na één jaar
Gedroomde rentree Ramos eindigt al na één jaar

Sergio Ramos gold jarenlang als &eacute;&eacute;n van de beste verdedigers te wereld, maar intussen ...

62
62